Vnímání bojových plemen - Část 3
Současnost
Téměř ve všech zemích světa jsou
psí zápasy zakázány, přesto se těší bohužel stále velké oblibě. Novodobá móda
velkých plemen, včetně tzv. „bojových“ nastala po roce 1990 s rozvojem
podnikání a potřeby chránit majetek a bezpečnost rodiny.
Přestože lze okrajově vymezit
vzhled takových psů, přesný výčet
konkrétních plemen určit nelze. Jde o plemena, která
mají lepší fyzické předpoklady uspět v boji (odtud zřejmě název bojová
plemena).
Mezi současné tzv. bojové psy lze
zařadit následují plemena, která jsou seřazena podle světadílů, kde byla
vyšlechtěna:
Evropa:
anglický buldok, anglický bulteriér, staffordšírský
bulteriér, viktoriánský buldok, bordeauxská doga, neapolský mastin, skotský
bulteriér, mallorský buldok, kanárská doga, córdóbský pes, španělský buldok
USA:
alapažský buldok, altmanův bílý anglický buldok, americký
buldok, americký pitbulteriér, americký staffordšírský bulteriér, velký
arkansaský buldok, bostonský teriér, americký bandog, staroanglický buldok, pitbulmastif,
kubánský mastin
Asie:
afghánská
doga, šarpej, akita inu, tosa inu
V České republice patří k nejčastějším „bojovým psům“ zejména staffordšírský bulteriér, bordeauxská doga, americký pitbulteriér, afghánská doga, neapolský mastin, šarpej, akita inu, tosa inu a rotvajler.
I když dnešní „bojoví psi“ mají stejný vzhled jako psi chovaní v minulosti, mají svůj povahový standart založen zcela na jiných vlastnostech a agresivita je vylučována z chovu. Přesto se i dnes ještě najdou tací, kteří psi trénují pro zápas a uměle v nich vyvolávají agresi ke všemu živému. Tito psi pak pod vedením “svého pána“ jdou často i na vlastní smrt pro pobavení lidí, kteří právě tím, že se na tento druh zábavy dokáží dívat, na sebe vyzrazují jakou povahu mají oni sami. Je více než pravděpodobné, že člověk, který se dokáže bavit tímto způsobem, má mnohem agresivnější a horší charakterový základ než právě jeho pes. Bylo by jistě více než zajímavé, pořádat zápasy „psích pánů“, kterým by se poskytly stejné výchovné podmínky jako měli jejich psi. Vznikl by pak téměř s jistotou termín „bojový člověk“. Podíváme-li se do historie, tak něco podobného zde již bylo v podobě gladiátorů. Z toho lze usoudit, že téměř vše se dá naučit a vychovat. Vždyť gladiátor jako malé dítě také nebyl zabiják a mohl být za jiných životních podmínek například učitel, vědec nebo kněz. Právě tak pes s velkou tlamou a ostrými zuby se nutně nemusí stát zabijákem. Jeho jedinou smůlou je fakt, že vypadá jako „zlý pes“ a lidé svým přístupem k němu ho v tom někdy utvrzují. Málokdo na ulici se skloní nad sedícím rotvajlerem nebo bulteriérem, aby jej pohladil, jako se tomu děje bez obav u menších psích plemen. Pokud jim majitel zajistí odpovídající výcvik, stanou se dobrými společníky a ochránci například i malých dětí.
Módní trend mít doma psa, co zaručuje na procházce respekt i pro jeho pána, není zase nic tak špatného. Ale naštěstí je více těch, co si takové psi pořizují pro radost a právě pro jejich dobrácký pohled a nadhled. Pravdou je, že takový pes může být někdy nebezpečnější pro své okolí a to i v případech kdy měl dobré základní vychování. Jedná se o případy, kdy je vyprovokován, nebo mu někdo ubližuje tělesně, je nemocný nebo hladový. Ale i zde se kruh uzavírá opět v těsné souvislosti s člověkem. Jen majitel psa ví, čeho je jeho pes schopen a v jakých situacích. Také je povinen zajistit, aby pro své okolí jeho pes nebyl postrachem.
Díky nezodpovědným majitelům takových psů pak dochází k předsudkům u široké veřejnosti. Několik ojedinělých zpráv ve sdělovacích prostředcích, kdy pes zaútočil na „nevinného člověka“ k tomu dává i velké předpoklady. Bohužel, pes nemluví, takže se nemůže obhájit a vysvětlit jak se celá situace seběhla. Zůstává tu jen ublížený člověk a majitel, který nějakým způsobem nezvládl a nezajistil svého psa. A bohužel ve většině případů pak tento člověk v závěru případu ublíží právě psovi, který ani pořádně neví, jakou, že to spáchal vinu. Samozřejmě i zde se musí počítat s výjimkami, ale jen opravdu výjimečně.
Fakta o psech a jejich agresivitě
Mezi lidmi je rozšířené přísloví: „Pes, který štěká, nekouše.“ Obezřetní lidé by se však tohoto přísloví neměli držet, někteří psi totiž:
· před kousnutím
neštěkají vůbec,
· mohou štěkat ze
strachu a také mohou ze strachu i kousnout,
· brání své
teritorium, pak mohou štěkat i kousnout.
Jako lidé používají při své řeči různé intonace hlasu, u psů můžeme rozlišit různé druhy štěkotů. Každý druh štěkotu vyjadřuje jiné emocionální vyladění psa. V rizikové situaci je důležité rozpoznat signály, které pes ke člověku vysílá a které svědčí o jeho momentálním emocionálním rozpoložení a stavu.
Druhy chování u psa, které mohou vést k napadení
člověka psem:
A. dominantní
Pokud je pes dominantní, znamená to, že
se snaží získat nadřazené postavení, které vypovídá o pozici člena ve skupině.
Je nezbytné, aby pes vnímal vlastního člověka jako jemu nadřazeného jedince
(vůdce). Pokud tomu tak není, může se zvýšit riziko vzniku sociálně motivované
agrese a riziko napadení člověka.
B. obranné
V tomto případě se pes snaží
teritoriálně bránit určitý prostor před ostatními psy a lidmi. Snaží se bránit
příslušníky své smečky. Poměrně častá bývají napadení lidí z příčiny
obranné agresivní reakce psa, tedy pokousání ze strachu.
Komentáře
Přehled komentářů
v článku se oběvuje jméno doga bordeaux a není tam dobrman. mán tyto oba psy , ale má bordeaux doga nereaguje, pokud někdo neohrožuje mou rodinu, zatím co dobrmanovi stačí říct vem si a roztrhá i pytel s cementem. Natož něco živé. Dobr je mnohem útočnější než bordeaux doga.
.......
(Bulldog, 19. 1. 2010 22:23)Když něco dělám , dělám to pořádně ( pro autora tohoto nesmyslného článku )
Něco mi chybí
(Chorche, 9. 10. 2008 12:49)A co že mi to chybí? Podpis onoho "odborníka", který tuto snůšku nesmyslů zplodil. Já sám mám AST a obávám se, že by případného vetřelce do svého teritoria maximálně olíznul. Ale pravda, neštěkal by :-) Přeji autorovi mnoho úspěchů v další tvorbě, a jako medium bych volil vhodnější Dikobraz :-))
Fakt žasnu...!
(habibi, 19. 7. 2008 20:42)
Pokud kousek níže přiznáváte,že nejste odborníci na bojová plemena,kde jste,proboha,vzali ten seznam?Seznam,kde je třeba stafordšírský bulteriér (ve standardu má mj.psáno - Absolutně spolehlivý...!) nebo milého živého bostonského teriéra,vážícího 7-11kg !!!
Tímhle seznamem pro mě vaše práce ztácí smysl."Důležité" je,že jste seznam použili i jinde,třeba tady:http://ekonom.ihned.cz/c4-10037440-22819420-40D000_d-knirac-jako-bojova-rasa...a od vás to berou a používají jako seriozní seznam i jiní.
TAK NĚCO MÁLO ODE MĚ
(BANDIT, 20. 5. 2008 17:09)
Viktorovi jen to že má skoro až absolutní pravdu. A k tvůrci článku......
Už pár psů mi za život prošlo rukama a samé teda pro vás bojové plemena.Nespatřil jsem však za celou dobu svého psa dychtit po boji a vyhledávat šarvátky.Snad jen Bandog byl trochu dominantnější ale to jen vůči stejně velkým psům a převážně v přítomnosti psí slečny.Vývoj jde ve světě stále kupředu a tak i tito psí kamarádi viz.výše uvedení mohou dnes své vynikající mnohdy až unikátní vlastnosti zůročit v mnohých oblastech kde mohou práci zastoupit psi.Nemusí jít ovšem vždy o práci strážčů majetku ale pro svou nekonečnou trpělivost a odhodlání jsou dobrými psy i pro canisterapiji.Není tedy čas konečně tyto psi nazývat inteligentněji pracovnímy plemeny pro jejich všestrané využití?
Takže zahoďme předsudky a smažme domgata co chovatelům těchto plemen strpčují život.
odpověď
(Wolf, 29. 4. 2008 23:55)Děkuji za připomínky, přiznávám, že nejsme odborníci na bojová plemena, cílem této práce není zjišťování skutečného rizika ze strany "bojových psů", ale spíše jak dotazovaný vzorek vnímá možná rizika, osobně nemusím souhlasit s názory respondentů, protože mnohdy jsou jejich názory ovlivněny mýty, které se těchto plemen týkají. jistě je na místě vaše kritika výběru plemen, jak sem zmiňoval nejsme odborníci a spíše jsme vycházeli z představ lidí o plemenech, která považují za bojová, než aby bylo přísně dodržena věcná správnost dělby. stejně tak vzorek dotazovaných není průkazný a nedají se z něho vyvodit obecně platné závěry neboť pro to je příliš malý počet dotazovaných. Rozhodně není smyslem této práce poškodit plemena těchto psů. Dále pište připomínky a prosím všechny nesrovnalosti nám omluvte, přece jen není cílem skutečně hodnotit tato "bojová plemena", ale spíše vnímání lidí.
bojovi psi?
(viktor, 24. 4. 2008 19:51)
Jako bojova plemena se da charakterizovat pouze par plemen, ktera jsou vyse uvedena. Kanarska doga, Malorska doga, Pitt bull terrier, Stafford terrier, Bandog.
Neapolsky mastin neni bojove plemeno, pred tisici lety ano, byl vyuzivan ve valkach. Souboje Tosy Inu, ktera se jako bojova da charakterizovat vypadaji jako pretlacovani, neni to plemeno, ktere by melo zafixovane kousani, ani nema stisk jako brazilska fila, ktera je pse, loveckym a presto ma ze vsech psu stisk v celistech nejvetsi, vetsi nez pitbul apod., cca 650 kg/cm. Vetsi uz ma pak pouze hyena, aligator a jina divoka zvirata. Dost informaci, ktere jsou zde uvedene jsou objektivni, ale vyber plemen oznacenych jako bojova neni dostatecne fundovany. Skoro az zavadejici. Prozkoumejte statistiky nejcasteji exponovanych plemen v napadenich. Kolik tam najdete pitbulu, staffordu, bulterieru nebo nedejboze neapolskych mastinu?!!! A kolik tam napocitate nemeckych ovcaku, kteri jsou tak blbi a agresivni ze kousou vse co se hybe? A co dobrmani? Agresivni psi s poddimenzovanym nervovym systemem, plni strachu, kvuli kteremu utoci klidne i na sveho pana, ktery vychovu vubec nemusel zanedbat?
Zamyslete se nad tim, nez napisete vyber plemen, ktery je vic nez nesmyslny.
Jedna otazka na konec. Definujte mi bojove plemeno a jeho povahu. Kdyz si s tim poradite, budete ihned vedet, ktera plemena z vaseho seznamu vyskrtnout a ktera naopak pridat.
???
(Klára, 6. 3. 2008 17:43)Jen si dovolím malou připomínku- americký stafordširský bulteriér neexistuje, je buď AMERICKÝ STAFORDŠIRSKÝ TERIÉR nebo STAFORDŠIRSKÝ BULTERIÉR (2 rozlišná plemena).
dobrman
(Jirka, 25. 3. 2010 13:12)